Borsa Nedir?

İnternet üzerinden yatırımını yapabileceğiniz seçeneklerden biri de borsa piyasasıdır. Toplum içerisinde herkes borsa hakkında belli fikirlere sahiptir. Bu fikirlerin iyi ya da kötü olması, birikimlerini değerlendirecek kişileri etkilemektedir. Borsada kaybedenler için piyasa kötü, kazananlar içinde iyidir. Ama piyasa içerisinde kazanmak ya da kaybetmek tamamen yatırımcıların elinde olan bir şeydir. Çünkü borsa işlem yapmak, platformu, işlem özelliklerini, yatırım araçlarını bilmekle başlar. Bunun devamı olarak da yatırım araçları üzerinde araştırmalar ve takipler yaparak kazançlı işlemler oluşturabilirsiniz.

Riskli olan bu yapıda, işlemlerinizdeki ilk amaç riskinizi sınırlandırmak olmalıdır. Bunun içinde piyasada uygulayabileceğiniz birçok yöntem vardır. Şimdi piyasayı ayrıntılarıyla inceleyelim.

Borsayı Nedir Öğrenelim

Borsayı Nedir ÖğrenelimBorsa genel anlamıyla; kurallar çerçevesinde ticari malların alınıp satıldığı kurumsal bir platformdur. Geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Bugüne gelene kadar birçok kurala bağlanmış ve değişikliğe uğramıştır. Günümüzde kurumsal kimliği altında internet üzerinden alım ve satımların yapıldığı bir piyasadır. Borsanın internet üzerinde işlemlerinin yapılmaya başlaması, yatırımcılar için büyük kolaylık ve avantajlar doğurmuştur. Böylelikle piyasa içerisinde yatırımlar daha cazip hale gelmiş ve katılım sayısı giderek artmaktadır.

Ülkemizde bütün yatırım piyasalarında olduğu gibi borsada SPK tarafından denetlenme ve düzenlenme yetkisine sahiptir. Bu durumda piyasanın güvenilir olduğunun kanıtıdır. SPK piyasa için aracılık hizmeti sunan kurumlara, yatırılan teminatların ve pozisyonlarda bulunan miktarların Takasbank bünyesinde saklama şartı koşmuştur. Yatırımcıların birikimlerini korumak amacıyla yapılan bu uygulama, güvenlik önlemlerinde de oldukça etkilidir. Böylelikle yatırımcılar internet üzerinden güvenle işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Borsada İşleyiş Nasıldır?

Borsada İşleyiş Nasıldır?Piyasa içerisinde yatırım yapabileceğiniz seçenekler genel olarak; kıymetli evraklar, dövizler, emtialardır. En çok işlem gören yatırım araçları ise hisse senetleri, altın, petrol ve dövizlerdir. Yatırım araçları üzerinde yaptığınız işlemlerden kazanma stratejisi ticaret ile aynı mantıktadır. Yani yatırım aracınızın fiyatının yükseleceğini düşünüyorsanız, alırsınız ve yükseldiğinde satarak aradaki farktan kazanç sağlarsınız. Bu kazançlarınız içinde uzun vadede beklersiniz. Çünkü kısa vadeli işlemler borsa için çok risklidir.

Kısa vadede kazanç sağlayabilmeniz için piyasa deneyiminizin ve bilginizin fazla olması gereklidir. Bu işlemlerde risk büyük olduğu için analizler ve araştırmalar yapmak, karşılaşabileceğiniz durumları kestirmek önemlidir. Bu durumda kazanmak borsada ne kadar deneyiminiz olduğuyla alakalıdır. Borsada yatırım yapacağınız zaman uzun vadeleri göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Borsaya giriş için miktar sınırlamanız yoktur. Her boyutta yatırımcı için uygundur. Elinizde olan miktar kadar işlemlerinizi gerçekleştirir ve o oranda kazançlar sağlarsınız. Borsada işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz, aracı kurumlar sayesinde olmaktadır. Borsa piyasası ile sizin aranızda aracılık hizmeti veren kurumlarda hesap açmalısınız. Hesabınızı güvenli bir aracı kurumdan açarak, birikiminizi yatırır ve işlemlere başlamak için hazır sayılırsınız.

Yatırım işlemlerinizde her pozisyonunuz için belli komisyonlar kesilir. Bu komisyonları aracı kurumların size vermiş olduğu hizmet karşılığı olarak ödersiniz. Çünkü siz işlemleriniz için emirlerinizi kuruma iletirsiniz, kurumda borsaya uygun olarak düzenlemeler yapar ve piyasaya iletir. Yaptığı bu hizmet içinde sizi ücrete tabi tutar.

Borsada Fiyatlar Nasıl Değişir?

Borsada Fiyatlar Nasıl Değişir?Borsada işlemlerinizde önemli olan fiyatların nasıl ve ne yönde değiştiğini öngörebilmenizdir. Bunun için yatırım yapacağınız araçların özelliklerini ve etki alanlarını bilmeniz önemlidir. Yatırım araçlarınızın her özelliğiyle araştırarak etkilenebileceği alanlar konusunda fikir sahibi olmalısınız. Borsada arz ve talebe göre belirlenen fiyatların, dalgalı yapısı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Yatırım araçlarının fiziki özelliklerinin oluşturduğu etkiler yanında küresel piyasadan da etkilenmektedir. Bu sebeple dünya ekonomisini, sosyal ve siyasal olayların takibini yapmalısınız. Bunları da borsa temel analiz yöntemlerinde kullanarak fiyatların seyri hakkında yorumlar yaparsınız.

Temel analiz yöntemlerinin yanında borsa teknik analiz yöntemleri de önemlidir. Teknik analiz yöntemleri ile de geçmişte oluşan fiyatlar incelenir. Bu inceleme grafikler, çeşitli indikatörler ve formasyonlar kullanarak yapıldığından, gelecek fiyatları yorumlama konusunda daha etkili olur. Ama tek başına yeterli olmaz. Borsa fiyat dalgalanmalarını çözebilmek ve doğru sonuçlara ulaşabilmek amacıyla, temel ve teknik analiz yöntemlerini bir arada kullanmanız gereklidir.

Borsa konusunu toparlamak gerekirse; işlemlerinizi güvenle, internet üzerinden anlık fiyatlar üzerinden yapabilirsiniz. İşlemlerinizi yaparken piyasayı, işlem seçeneklerini ve yatırım araçlarını tanımanız gereklidir. Böylelikle fiyatların dalgalanmaları hakkında yorumlarını gerçekleştirirken analiz yöntemlerini kullanır ve başarılı işlem sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Borsa Nedir Konusunda Yazılmış Kaliteli Yayınlar

EkonomiRehber.com sitesi olarak okurlarımız “Borsa Nedir?” sorusunun cevaplarını kafalarında daha iyi pekiştirebilmeleri adına, internette şimdiye kadar yayınlanan makaleleri inceledik. En yalın ve bilgi dolu anlatımları sizler için derledik. Araştırmalarımız sonucu bulduğumuz 10 farklı borsa nedir içeriğinden girişlerini beğendiğinizin altındaki linklere tıklayarak içerikleri orginal kaynaklarından inceleyebilirsiniz.

1) Borsa Nedir? Yeni Başlayanlara 20 Maddede Tüm Detayları Özetliyoruz! – Borsanasiloynanir.co

Borsa, aracılar sayesinde alıcı ile satıcının karşılaştığı bir pazar olarak tanımlanabilir. Taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçları, belli kurallar çerçevesinde el değiştirmektedir. Ama bu sırada alıcı ile satıcının yüz yüze gelmesine gerek duyulmamaktadır. Taraflar yapmak istedikleri işlemlere göre emirlerini aracılara iletmekte, böylece alım – satım gerçekleşmektedir.

Devamı: http://borsanasiloynanir.co/borsa-nedir/

2) Borsa Nedir? En Basit Haliyle Borsa Hakkında Merak Edilen Bilgiler! – Paratic.com

Kelime olarak birçoğumuz borsaya aşinayız; ama sadece ilgili kişiler borsanın tam karşılığını bilir ve bilgileri ile de para kazanır. Sizler de borsada birikimlerinizi değerlendirip kazanç elde etmek istiyor olabilirsiniz. Bu nedenle yaptığınız borsa nedir araştırması, izleyeceğiniz en doğru yolu oluşturuyor. Çünkü borsadan para kazanmak için önce borsayı tanımanız gerekiyor.

Devamı: https://paratic.com/borsa-nedir/

3) Borsa Nedir? – Eksisozluk.com

Borsa Nedir? - Eksisozluk.comEkşi Sözlük’te 2000 yılından 2017 yılına kadar, toplam 25 sayfa borsa nedir entrysi bulunmaktadır. Buradaki entryleri baktığınız zaman, daha kişisel tanımlar olduklarını göreceksiniz. Ayrıca borsa piyasasına nasıl bakmanız ve yorumlamanız gerektiği hakkında da bilgiler bulabileceksiniz.

Devamı: https://eksisozluk.com/borsa–58544

4) Borsa Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl İşlem Yapılır? – Bilgihanem.com

Borsa ilk bakışta oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Borsa piyasasında bir yer edinmek, buradan kazanç sağlamak ve başarılı olmak hiç de kolay değildir. Bu nedenle piyasalara yeni giriş yapacak yatırımcı adayları çekimserdir. Borsa nedir, nasıl çalışır, borsada nasıl işlem yapılır gibi merak edilen soruları bu yazımız içerisinde olabildiğince basit cevaplar vererek anlattık.

Devamı: http://bilgihanem.com/borsa-nedir/

5) Para Kazanmak için Borsa Nedir Öğrenin! – Borsanedir.co

Para kazanmak ve daha fazla paraya sahip olmak… Hepimizin günümüzdeki en büyük beklentisi bu. Yükselen hayat standartları karşısında daha çok paraya sahip olma arzumuz tetikleniyor. Bu nedenle ek işler yapan kişilerin sayısı da arttı. Elbette yalnızca ek iş yapmak paranızı artırmaz; aynı zamanda tasarruf, birikim ve yatırım yapan tüketiciler olmalıyız. Kazandığınız tüm parayı harcayarak kendinizi daha fazla kazanmış hissetmezsiniz; ama bir kenarda biriken ve miktarı artan parayı görmek sizi güçlü hissettirecektir.

Devamı: http://www.borsanedir.co/para-kazanmak-icin-borsa-nedir-ogrenin.html

6) Yeni Yatırımcılar için Borsa Nedir? – Borsapiyasasi1.com

Birikimlerinizi güvenli bir şekilde değerlendirdiğiniz, belirli kurallara göre işleyen kurumsal piyasalara borsa denir. Borsalar, kendi kurallarına sahip organize piyasalardır. Kıymetli evraklar ve madenlerle ticari alım – satım işlemleri yapılmaktadır. Siz bir yatırımcı olarak paranızı hesabınıza yatırırsınız ve istediğiniz yatırım beklentisine göre portföyünüzü oluşturursunuz. Daha sonra aldığınız “al – sat” sinyallerine göre yatırımınızı yaparsınız ve para kazanırsınız.

Devamı: http://www.borsapiyasasi1.com/borsa-nedir/

7) Borsa Nedir, Ne İçin Ortaya Çıkmıştır Ve İşleyişi Nasıldır? – Gazetebilkent.com

Borsa, kendi kuralları ve standartları olan, arz-talep ilişkisine göre fiyatları belirlenen çeşitli malların ve varlıkların alımının ve satımının gerçekleştiği piyasadır. Borsanın bünyesinde bulundurduğu bu değerli varlıklara menkul kıymetler denir. Menkul kıymetler; kıymetli evraklar, ticari mallar ve ham maddeler, hisse senetleri ve döviz olarak çeşitlenir. Bahsedilen bu kıymetlerin alımlarının ve satımlarının gerçekleşmesi ve arz-talep dengesi sonucu oluşan veriler borsanın verilerini oluşturur.

Devamı: http://www.gazetebilkent.com/2015/03/31/borsa-nedir-ne-icin-ortaya-cikmistir-ve-isleyisi-nasildir/

8) Borsa Nedir? Nasıl Oynanır? – Borsakitabi.org

Günümüzün en büyük ihtiyacı olan parayı, finans piyasalarında alım satım işlemi yaparak kazanabilirsiniz. Yapacağınız yatırımlarla hem bugününüzü hem de geleceğinizi, kazanacağınız paralarla güvence altına alabilirsiniz. Ne ev kirası  ne de çocuğunuzun okul masrafı artık uykularınızı kaçırmayacaktır. Borsada düzenli gelir elde edebilmeniz için; piyasa bilgisi ve deneyim kazanmanız şarttır.

Devamı: http://www.borsakitabi.org/borsa-nedir-nasil-oynanir/

9) Borsa Nedir? Nasıl Oynanır? Nelere Dikkat Edilmeli? – Forexfxtr.com

Borsa, hisse senetleriyle birlikte anılan ve ülkemiz yatırımcılarının güvenle yatırım yaptıkları piyasalardan birisidir. Birikimlerinizi kazançlı bir şekilde farklı özelliklere sahip yatırım araçları ile değerlendirebilir ve kar elde edebilirsiniz. Ama böyle bir yatırım düşüncesine sahipseniz her şeyden önce borsayı tanımanız gerekmektedir. Bunun için de borsa nedir, nasıl işlem yapılır ve nelere dikkat etmek gerekir konularını araştırmalısınız.

Devamı: http://www.forexfxtr.com/borsa-nedir-nasil-oynanir/

10) Borsa Nedir? Ne Değildir? – Borsanasiloynanir.org

Birçoğumuz borsa nedir tam olarak bilmese bile, düşmesi – yükselmesi gibi haberlere karşı bir kulak aşinalığı vardır. Etrafından duyduğu birkaç söylemle birlikte de uzak durması gerektiğini veya girip para kazanması gerektiğini düşünür. Oysaki borsa bunlardan ibaret değildir. Çünkü kurumsal bir piyasadan bahsediyoruz ve birikimlerinizle birlikte hisse senedi gibi yatırım araçlarını doğru bir şekilde alıp satarak kazanç elde ediyoruz.

Devamı: http://www.borsanasiloynanir.org/borsa-piyasasi/borsa-nedir-ne-degildir/

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir